Dla kogo? Jakie są typy umów? Czy słuszne są obawy podpisujących? Jakie koszty? Ważne rady.
Kto podpisuje umowę na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Każdy komu zależy na korzystnym i zabezpieczonym od strony prawnej:
-wynajmie mieszkania lub lokalu usługowego,
-najmie nieruchomości,
-sprzedaży majątku nieruchomego,
-kupnie mieszkania, domu czy działki.
Typy umów pośrednictwa- umowa na wyłączność i otwarta
Osoba zainteresowania zbyciem lub kupnem nieruchomości przy pomocy biura pośrednictwa nieruchomości ma do wyboru jedną z dwóch rodzajów umów- otwartą i na wyłączność.
Ale co to w praktyce oznacza?
Umowa otwarta daje możliwość podjęcia współpracy z różnymi biurami nieruchomości, ale ma szereg wad – zaczynając od niekończących się telefonów różnych biur nieruchomości aż do możliwych problemów z ich możliwymi roszczeniami względem wypłaty wynagrodzenia.
Podpisanie umowy na wyłączność powoduje, że w proces jest zaangażowane tylko jedno biuro pośrednictwa. Mimo, że na pierwszy rzut oka umowa otwarta wydaje się korzystniejsza to rzetelnie sporządzona umowa na wyłączność ma szereg zalet, których nie sposób wymienić na szybko. Mówiąc krótko- zyskuje się wtedy w pełni zaangażowanego agenta na cały etat. Szczegółowe omówienie wszystkich plusów znajdzie się w II części kompendium.
Najczęstsze obawy związane z podpisaniem umowy na wyłączność
Niekiedy można usłyszeć, że umowa na wyłączność wiąże się z ryzykiem trafienia na pośrednika, który nie podejmie wystarczających działań by skutecznie sprzedać lub znaleźć nieruchomość.
Na szczęście takie przypadki są nieliczne i bardzo szybko weryfikowane przez rynek. Należy pamiętać, że pośrednikowi zależy na szybkiej i korzystnej transakcji. Dodatkowo działający na rynku pośrednicy znają bardzo dobrze warunki panujące na rynku. Mogą wykazać się bogatym doświadczeniem, osiągnięciami i współpracami.
Dodatkowo nie jest obecnie trudno sprawdzić opinie krążące w internecie o każdej konkretnej firmie.
Aby wyeliminować wszelkie zagrożenia dla podpisujących umowy na wyłączność należy skupić się na kluczowym elemencie- samej umowie.
Jeśli pośrednik nerwowo popędza do jej podpisania lub nalega na podpis „ w ciemno”- powinna nam się zapalić czerwona lampka! Warto dokładnie się z nią zapoznać.
Każdy pośrednik ma swój szablon takiej umowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zapiski takiej umowy rozszerzyć. Dobry pośrednik podpowie nawet jak sformułować punkty by zapis był klarowny i nie zawierał klauzul abuzywnych (niedozwolonych).
Boisz się, że będziesz miał związane ręce lub sposób działania pośrednika nie będzie Ci odpowiadał?
Doprecyzuj warunki w umowie.
Zwróć szczególną uwagę na najistotniejsze dla Ciebie punkty:
-czasu trwania umowy ( zazwyczaj 12 miesięcy),
-sposobie jej rozwiązania,
-wynagrodzeniu agenta.
Boisz się, że umowa pośrednictwa będzie Cię dużo kosztowało?
Koszt obsługi zlecenia przez biuro jest jasno i jednoznacznie określony w umowie pośrednictwa. Zazwyczaj opiera się na systemie prowizyjnym- to znaczy na określonym % wartości transakcji.
Jeśli jednak zależy Ci na stałej określonej kwocie możesz ją zaproponować pośrednikowi. Zazwyczaj renomowane biura pośrednictwa nieruchomości bez problemu podejmują temat takich negocjacji.
Najważniejsze informacje i rady dla zawierających umowę pośrednictwa z klauzulą wyłączności
Umowa powinna zawierać:
- wyraźny zapis, że jest dotyczy wyłączności,
- formę pisemną pod rygorem nieważności,
- czas trwania oraz zapis dotyczący wynagrodzenia dla pośrednika,
- zanim ją podpiszesz, masz prawo wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Nasze rady
Sprawdź opinię biura, w którym pracuje pośrednik. Zobacz jakimi dysponuje ofertami.
Zapytaj czy biuro współpracuje z niezależnymi doradcami finansowymi i prawnikami- to będzie bardzo dobry znak.
Wyjaśnij wszelkie wątpliwości przed podpisaniem umowy. Pamiętaj- zawsze powinieneś dostać czas na jej przeczytanie i omówienie!